O WPC

Hledáte terasu, která je přirozeně krásná, odolná a zároveň bezpečná? Pak jste na správném místě – centrum GARDEN 6. V naší vzorkovně si můžete vybrat z několika druhů dřevoplastových prken a tento materiál si přímo zamilujete. Zachovává půvab a ušlechtilost dřeva a zároveň eliminuje všechny jeho nedostatky. Hledáte terasu, která je přirozeně krásná, odolná a zároveň bezpečná? Pak jste na správném místě – centrum GARDEN 6. V naší vzorkovně si můžete vybrat z několika druhů dřevoplastových prken a tento materiál si přímo zamilujete. Zachovává půvab a ušlechtilost dřeva a zároveň eliminuje všechny jeho nedostatky. Hledáte terasu, která je přirozeně krásná, odolná a zároveň bezpečná? Pak jste na správném místě – centrum GARDEN 6. V naší vzorkovně si můžete vybrat z několika druhů dřevoplastových prken a tento materiál si přímo zamilujete. Zachovává půvab a ušlechtilost dřeva a zároveň eliminuje všechny jeho nedostatky. Hledáte terasu, která je přirozeně krásná, odolná a zároveň bezpečná? Pak jste na správném místě – centrum GARDEN 6. V naší vzorkovně si můžete vybrat z několika druhů dřevoplastových prken a tento materiál si přímo zamilujete. Zachovává půvab a ušlechtilost dřeva a zároveň eliminuje všechny jeho nedostatky.

1. Složení materiálu WPC a poměr užitých prvků

WPC materiály se skládají z dřevěného substrátu a polymeru. Stejně jako dřevitá část může vykazovat různé rozdíly v kvalitě, tak především druh a podíl polymeru ovlivňují finální vlastnosti materiálu. Nejoptimálnější poměr dřevité části a polymeru se pohybuje kolem 60 % – 70 % dřeva a 30 % – 40 % polymeru. Tento poměr většinou zaručuje vysokou míru imitace dřevěného povrchu. Čím více polymeru, tím je povrch prkna pocitově jako plastový výrobek.
Hlavní polymery, které se vyskytují ve WPC materiálech, jsou HDPE (vysokotlaký polyetylén) nebo PP (polypropylen). HDPE je mnohem odolnější vůči teplotním výkyvům, především mrazu, což má vliv na celkovou odolnost WPC materiálu. Je potřeba si ověřit u prodejce , který typ plastu je v prknech obsažen, podle toho nakoupíte dobrá a trvanlivá prkna.

2. Úprava povrchů

WPC materiál má co nejvíce napodobovat dřevo a přitom si zachovat odolnost plastu. Jednotlivé WPC výrobky se liší úpravou povrchu (vyrábí se prkna s malými drážkami, velkými drážkami, hladký povrch, reliéfní povrch, apod.) a vzhledem povrchu, respektive imitací dřeva. Čím více dřevěné složky je obsaženo ve WPC materiálu, tím je větší imitace dřeva. U těch nejkvalitnějších WPC materiálů je vizuální i pocitový efekt dřeva dokonalý a běžný uživatel rozdíl téměř nepozná.

3. Tvary profilů

WPC materiály určené pro výrobu podlahových prken, se rozdělují do dvou skupin. Nejrozšířenější skupinou jsou profily neboli podlahová (obkladová) prkna. Vyrábějí se v různých odstínech, délkách a s různými povrchovými úpravami. Prkna dále rozdělujeme na dutá a plná. Dutá prkna mají menší nosnost a hrozí u nich riziko popraskání vlivem mrazu. Na druhou stranu jsou většinou o něco levnější než prkna plná. Plná prkna jsou trvanlivější a celkově spolehlivější. Vyšší cena je kompenzována spolehlivostí.

Druhou skupinou WPC materiálů určených pro podlahy jsou různé kvadratické dlaždice (kazety) nebo zámkové dílce. Kazety se lépe hodí pro větší či komplikovanější realizace. Dále musíme zmínit i mnoho variant různých plotových prken, balkonových setů apod.

Výhody a nevýhody WPC

tabulka-5176a05539f87_665x113

+ Úspora celkových nákladů

Náklady na terasu, venkovní podlahu (decking), se obecně skládají ze tří položek – materiál, montáž a údržba. Dále je třeba započítat průměrnou délku životnosti, tzv. amortizaci. Cena materiálu WPC je oproti běžnému nebo exotickému dřevu vyšší. Nicméně, vezmeme-li v úvahu náklady na nutnou povrchovou údržbu dřevěných teras, jejich kratší životnost a mnohá rizika (poškození hmyzem nebo povětrnostními vlivy), je finanční výhoda, respektive úspora celkových nákladů terasy z WPC patrná již po třech letech užívání.

+ Úspora Vašeho času

Terasy vyrobené z WPC = žádná údržba = žádné starosti. Zapomeňte na každoroční olejové nátěry, případně lakování nebo impregnaci dřeva proti povětrnostním vlivům a dřevokaznému hmyzu. Víte, jak dlouho trvá důkladný nátěr středně velké terasy? A co je kolem toho starostí a příprav? S terasou vyrobenou z WPC materiálu máte klid až do konce života.

+ Dlouhá životnost materiálu

Tradiční dřevěné terasy mohou být krásné, ne však na dlouho. Po určitém čase, dle typu dřeva, se vždy projeví přirozená změna barvy a povrchu. Kompozitní materiál WPC vyrobený z dřevěné moučky a plastových komponentů vypadá téměř jako dřevo, na první pohled rozdíl nepoznáte. Má vynikající konzistentní vlastnosti, které eliminují všechny neduhy dřeva. Výrobci WPC materiálu proto s klidem nabízejí záruku 20 – 25 let. Vaše terasa bude skvěle vzdorovat všem povětrnostním vlivům a také kroucení materiálu, jeho rozpadání. Navíc je odolná také vůči chlóru u bazénu.

+ Konzistentní vizuální efekt

Díky svým vlastnostem jsou výrobky z WPC barevně konzistentní a nepodléhají změnám odstínu způsobených UV zářením. Dokonce ani působení dráždivých látek (chlór, soli) nezpůsobí změnu odstínu (na rozdíl od dřeva). Jen velmi těžko byste hledali na prknech WPC suk nebo povrchové stopy po hmyzu. Vizuální a pocitová imitace pravého dřeva je u některých WPC výrobků téměř dokonalá.

+ Bezpečný protiskluzový povrch bez třísek

Na prknech z WPC můžete chodit bosi bez obav, že si zadřete Vy nebo Vaše děti do nohy třísku. Narozdíl od dřeva, u kterého i přes povrchovou úpravu toto riziko díky přirozené struktuře hmoty hrozí vždy. WPC materiály jsou ideální k bazénům. Díky protiskluzové úpravě je riziko uklouznutí za mokra několikanásobně menší než u klasických dřevěných prken.

+ Žádné povrchové změny

Dřevo neustále pracuje. I dřevo s větší hustotou (exotické dřeviny) díky povětrnostním vlivům a především UV záření mění svůj odstín, navíc nekonzistentně. Tento proces můžete zmírnit pravidelnou povrchovou údržbou, nikoliv však zcela zastavit. Voda, slunce, sucho, vlhkost, mráz, to vše má vliv na vzhled a životnost dřeva. Míra deformace je pochopitelně jiná v závislosti na kvalitě dřeviny a její povrchové úpravě, nicméně ve srovnání s WPC je zásadní. U WPC máte jistotu, že terasa bude vypadat stejně po roce, jako po 5 nebo 20 letech.

+ Žádný dřevokazný hmyz

Riziko, že Vaši dřevěnou terasu napadne hmyz, bude existovat vždy. Toto riziko můžete snížit povrchovými nátěry, oleji, impregnacemi, apod., což ve většině případů představuje užití chemikálií – insekticidů, jež mají hmyz odpudit. Tyto chemikálie se postupně odpařují nebo vyplavují na povrch a mohou mít negativní vliv i na Váš organizmus. Tyto problémy u WPC nenastávají.

+ Ekologicky a zdravotně nezávadný

Materiál WPC je zdravotně naprosto nezávadný, neobsahuje žádné toxické prvky. Navíc jej nemusíte dále povrchově udržovat žádnými nátěry, které obsahují například fungicidy nebo insekticidy. WPC materiál vzniká formou recyklace dřevěných pilin a je rozhodně šetrnější k životnímu prostředí než těžba dřeva a exotických dřevin.

+ Snadná montáž

Materiály WPC byly od začátku konstruovány jako průmyslový produkt, který má lidem usnadnit práci. Proto je montáž díky stavebnicovému systému velmi snadná a rychlá.

Riziko popraskání dutých profilů a prken

Některé WPC výrobky jsou konstruovány jako duté profily. Většinou se jedná o prkna s nižší nosností a jsou mnohdy ekonomicky výhodnější než plné desky. U dutých profilů je nutné při montáži postupovat dle instrukcí výrobce a zajistit, aby prkna měla spád. Prakticky to znamená, že voda, která by se dostala při dešti či sněžení dovnitř, musí odtéct ven. V opačném případě hrozí za extrémních zimních podmínek popraskání vlivem roztažnosti ledu.

nekvalitni wpc 1

- Vizuální a pocitová úroveň

Na světovém trhu působí několik desítek výrobců WPC materiálů, které se od sebe liší kvalitou a konstrukcí svých produktů. Jedním z odlišujících parametrů je kvalita a úroveň imitace dřevěného povrchu. Levnější materiály mohou být vizuálně i pocitově bližší plastu než dřevu.

Zdroj: www.woodplastic.cz